צרו קשר 050-228-2912
News

הדברת מזיקים בישראל: לקראת הקיץ

בישראל ישנו מגוון מכובד אבל לא 'נוראי' של מזיקים ויצורים שונים שמסוכנים לבריאותנו. זה אולי נראה לנו איום ונורא כשאנחנו מגלים חולדה בחצר הבניין, אבל תארו לכם את העכבישים הארסיים של אוסטרליה, למשל, או את מכות העכברים של הערים הגדולות באמת: היה יכול להיות גרוע יותר. מהם המזיקים הבולטים בארץ ומה לעשות להדברה שלהם?

המשרד לאיכות הסביבה אומר שהמזיקים הנפוצים ביותר בדירות ובחצרות פרטיות הם תיקנים, פרעושים, קרציות, עשים, זנב זיפיים, פסוקים, עכברים וחולדות. בשטחים ציבוריים, הוא מוסיף, מדובר בעיקר על יתושים, זבובים, צרעות וחולדות.

כל אחד מהמזיקים האלה "זוכה" מאיתנו רק לדבר אחד, והוא הרצון להדברה שלו. כך, הדברת מזיקים – בין אם על ידי הדברה של מדביר מוסמך, ובין אם בהדברת מזיקים ביתית, היא עניין כלכלי גדול בארץ; די להתבונן על מדפי חומרי ההדברה בסופרים, או לחפש בין חומרי ההדברה בחנויות 'עשה זאת בעצמך' ורשתות הגינון כדי להבין במה מדובר.

בנוסף על המזיקים השונים שמנינו כאן, אפשר להזכיר גם יונים וצוצלות שגורמות נזקים אסתטיים, אבל גם מפיצות פרעושים ומושכות חולדות (בעונות הקינון). פה ושם אפשר למצוא נחשים – בעיקר בלתי ארסיים – ומזיקים נוספים, שהם פשפש המיטה, דובונים, נברנים ועוד.

לפני שרצים להדברה כימית, האם יש משהו שאפשר לעשות, שאינו מזהם את הסביבה?

ראשית, רצוי לזכור שלא כל חומרי ההדברה גורמים לנזק סביבתי. חומרים שונים, שהיו מבוססים על זרחן אורגני, למשל, הוצאו משימוש, וישנם תחליפים שרעילותם לאדם ולסביבה נמוכה יותר. בנוסף, מדבירים ומומחי הדברה יסבירו לכם שהיום – כמעט בכל מקרה ולגבי כל מזיק – רצוי ונכון לבצע הדברה משולבת: ניקוי ופינוי שטחים, איטום סדקים או פתחים והכי חשוב – סילוק המפגע הגורם להופעת המזיקים. זה יכול להיות בור זבל פתוח במרחק לא גדול מהבית, שלוליות מים (יתושים), עשביה גבוהה, ועוד ועוד.

מזיקים שונים נהוג ללכוד, ולא "להדביר" או להרעיל. מדובר בעיקר בנחשים – שהם, כאמור, חיות מוגנות – ציפורים, מכרסמים שאינם חולדות או עכברים ובעלי חיים גדולים משוטטים, שגם הם עלולים לגרום נזק תברואתי. לכידת חולדות, למשל, עשויה להיות יעילה יותר מאשר פיזור רעל – גם בתחנות האכלה – אך כאן רצוי להתיעץ עם מדביר מקצועי ולוודא שאינכם גורמים נזק. מנגד, ישנם מזיקים שאין שום ברירה, ויש לבצע הדברה משולבת, שכוללת גם שימוש בחומרי הדברה (כמו במקרה של פשפשי מיטה).

לסיכום: אם נתקלתם במזיקים שאתם רוצים להדביר באמצעות הדברה ופיזור רעל, בידקו קודם אם ישנה אופציה 'ירוקה' ונכונה יותר. בכל מקרה, רצוי מאוד להתיעץ עם מדביר מוסמך ותמיד ניתן ליצור קשר גם עם הרשות המקומית.

 
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
WhatsApp chat זמינים ב WhatsApp