צרו קשר 050-228-2912
News

התיקן הגרמני

התיקן הגרמני

את התיקן הגרמני ניתן למצוא כמעט בכל מקום. הוא התיקן הנפוץ ביותר בעולם. יש נטייה לחשוב כי התיקן הגרמני הוא ג'וק קטן-תינוק, אבל זו טעות. התיקן הגרמני הוא סוג של תיקן/מקק/ג'וק, ממשפחת התיקנאים (שמו המדעי: Blatella germanica). התיקן הגרמני הוא התיקן הבעייתי ביותר והמזיק התברואתי ביותר בתעשיית המזון ובבית בפרט.

 

מחזור החיים של התיקן הגרמני

נקבת התיקן הגרמני מגיעה למצב של הטלת ביצים בקצב של תשעה תיקי ביצים בשנה, כל תיק ביצים יכול להכיל בין 40 – 50 ביצים, תכפילו את זה בתשע ותקבלו התרבות של 450 תיקנים בשנה. נקבת התיקן מגיעה לבגרות מינית כבר מיום בקיעתה מהביצה ולכן יכולה כבר להטיל תיקי ביצים. נקבת התיקן הגרמני סוחבת את תיק הביצים בבטן על למועד הבקיעה, ככה הביצים שורדות בביטחון וככה מזהים אותה כתיקן גרמני. מחזור חיים זה משפיע על ההתרבות המהירה של התיקן, לכן בכל מקום בו הם נמצאים הם באלפים והם מתרבים תוך זמן קצר.

 

איפה התיקן הגרמני אוהב לחיות?

מחזור החיים (ההתרבות) המהיר של התיקן הגרמני, גורם הרבה בעיות תברואה בכל מקום בו הם נמצאים. היות והם ניזונים מכל הבא ליד, הם אוכלים הכל ממש הכל החל ממזון ועד נייר ואפילו נבלות. לכן הם נמצאים בבית בעיקר בארונות המטבח, בתוך מכשירי חשמל קטנים כמו טוסטרים, תנורי אפיה, בכל מקום בו יש שאריות מזון שם תמצאו אותם. ניתן למצוא אותם גם בתוך שקעי חשמל, ארונות בגדים, בתוך רהיטים כמו כורסאות מרופדות ושעוני קיר. בעיקר הם אוהבים מפעלי מזון כמו מחסני מזון, מסעדות ומטבחים תעשייתיים. גם רשתות מזון גדולות סובלים מנוכחותם ומדבירים אותם מספר פעמים בשנה.

 

המידות של התיקן הגרמני – מתי הוא פועל?

אורך הגוף של התיקן הגרמני מגיע ל- 3 מ"מ בערך, המידות הקטנות שלו עוזרות לו לחיות במקומות מסתור צרים לפעמים ללא הפרעה ואפילו בתוך סדקים בקירות. והזריזות שלו עוזרת לו להמשיך לחיות. לא תראו את התיקן הגרמני במהלך היום באור יום, שכן הם יוצאים ממקום בו הם נמצאים רק בחושך. לכן אם בלילה תדליקו את האור במטבח בהפתעה תגלו אותם בורחים במהירות.

 

מעגל השנה של התיקן הגרמני

התיקן הגרמני פועל ללא הפרעות ומתרבה בכל עונות השנה. בקיץ הם חוגגים מחוץ למסתור ומסתובבים בכל איזור שיש בו שאריות מזון ובחורף כשקר להם הם מסתתרים במקומות שיש בהם קצת חום, כמו מכשירי חשמל ביתיים קטנים, שם יש להם טמפרטורה נוחה וחמימה. לכן, אם בחורף אתם לא רואים אותם רצים לכם על השיש או הטוסטר אל תבינו לא נכון. הם פשוט מסתתרים מהקור וכשיהיה קצם חם הם יצאו בהמונים.

 

חשיבות מהירות הדברת התיקן הגרמני

ישנה חשיבות רבה להדברת התיקן הגרמני במהירות האפשרית, אם ראיתם תיקן אחד תדעו שאתם עלולים למצוא במהירות רבה אלפים מהם. לכן אם ראיתם אחד בבית הזמינו הדברה במהירות ובכך תעצרו את התרבותם והשתלטותם במטבח שלכם. גם אחרי הדברת התיקן הגרמני שימו לב שלא נשארו כמה כאלה שניצלו מההדברה וההתרבות המהירה תתחיל שוב. התיקן הגרמני ידוע ביכולותיו לעמוד בפני הדברה מקצועית ביותר ולכן יש צורך לבדוק חזרה על פעולת ההדברה.

 

הידעתם?

בחשיפת קרינה התיקן עומד ברמת קרינה של 70 – 100 גריי, לעומת בני אדם שעלולים למות בחשיפה של 4-10 גריי. עובדה זאת הוכחה מחקרית והיא הופכת את המקק לעמיד פי 6 – 16 לקרינה מאשר בני אדם.

 
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
WhatsApp chat זמינים ב WhatsApp