צרו קשר 050-228-2912
News

נמלים

נמלים 

אפשר להגיד שאין מקום בארץ שלא תתקלו בו בנמלה מכל סוג שהוא. הנמלים הן כבר מזמן דיירות קבועות בארצנו הקטנה. אבל לא רק אצלנו, הנמלים נמצאות כל העולם מלבד אנטארקטיקה. הנמלים הם ממשפחת החרקים, הן קרובות משפחה של הדבורים והצרעות. (ישנם בסך הכל כ-10,000 מינים). בישראל מצויים כ – 160 מינים. רובם שוכנים בקנים תת קרקעיים, בגזעי עצים, מקומות כמו צמחים רקובים. בכל קן של נמלים חיים בערך מאה אלף נמלים ומלכה אחת.

 

סמל החריצות!

לא סתם הנמלה היא סמל החריצות, היא בעלת משמעת עצמית גבוהה ויודעת לתכנן מראש את מאגר המזון שלה לפי עונות השנה, בעונת השפע היא יודעת לאגור ולשמור מזון לעונת המחסור. לבני אדם יש מה ללמוד ממנה.

 

האם הנמלה היא חרק חברתי?

כן, הנמלה היא חרק חברתי ומשפחתי, היא חיה במושבה גדולה מאוד עם עוד עשרות אלפי מתיישבים. כל מושבה עם קן משלה. ההתנהלות של הנמלים במושבות מרכבת מאוד ואפילו מגוונת מאוד לפי המינים והסוגים הקיימים. בכל מושבה יש בעלי תפקידים כמו: מלכה, זכרים, פועלות וחיילות. המלכה היא זאת השולטת בקן והיא הנמלה היחידה גם שמסוגלת להתרבות בקן וכל הנמלים בקן הם הצאצאים שלה בלבד. החיים בקן מאורגנים וכל אחד יודע את תפקידו, כל תפקיד עם התועלת שלו והחיים מתנהלים באופן מסודר למופת.

 

הזכרים – מה תפקידם?

לנמלים הזכרים, יש תפקיד אחד חשוב והוא לקיים את מצוות "פרו ורבו" הזכר הוא בעל כנפיים שבעזרתן הוא מבצע את מעוף החיזור והכלולות. והוא נקרא "הבטלן" (drones). רוב זמנו הוא מעביר באכילה ובטלה והתפקיד היחיד שלו הוא להפרות את המלכה כדי שיהיה דור המשך. לא כל מיני הזכרים חיים בקן דרך קבע, יש כאלה הבוקעים לקראת עונת הזיווג ולאחר זמן קצר הם מתים.

 

תפקיד הפועלות:

תפקידן של הפועלות הוא לבצע את כל מטלות המושבה, הן אחראיות על איסוף המזון, על חפירת הקן והרחבתו אם יש צורך, הן אלה המטפלות במלכה ובביצים שלה והן אחראיות על איסוף המים. רוב הנמלים שאנחנו רואים בחוץ הן "הנמלים הפועלות" ישנם מיני נמלים מסוימים שלהם יש "חלוקת תפקידים". גם אצל הפועלות, העבודה מתחלקת כך שחלק מהפועלות הן עובדות חוץ, הן אלה שמביאות את האוכל מחוץ לקן וישנן את אלה שהן פועלות פנים שהן עובדות בתוך הקן עצמו בלבד.

 

חשוב לדעת: כדאי מאוד להיזהר מעקיצה של הצרעה המזרחית, הארס שלה גורם לנפיחות וכאבים עזים ולפעמים לדלקת חריפה ועד לסכנת חיים. עוקץ הצרעה המזרחית דומה למחט והיא יכולה לעקוץ מספר פעמים.

 

צרעת הפלך: מה מיוחד בה?

(פלכית) גם היא חרק ממשפחת הצרעות, קרויה כך כי בבטן יש לה צורה של פלך מחודד בשתי הקצוות. צבעה שחור עם דוגמה בצבע צהוב. הפלכית היא המין השכיח ביותר בין צרעות. היא בונה לעצמה קן מנייר אפור שהיא מכינה בעצמה. הקן מורכב מחלה אחת בלבד שבדרך כלל קשורה לענף של צמח או צמודה לקיר או לסלע. בדרך כלל המלכה בונה את הקן אבל לפעמים כמה מלכות בונות את הקן, אבל השולטת היא זאת שזוכה במלוכה על יד כך שהוכיחה שהיא בעלת השחלות המפותחות ביותר. הפלכיות אוכלות גם צוף וגם בשר.

 

למה אנחנו צריכים להיזהר מצרעות?

כי בניגוד לדבורה, הצרעה מסוגלת לעקוץ בני אדם מספר פעמים ולהישאר בחיים. הצרעות בדרך כלל אינן תוקפניות והן לא תוקפות אלא אם מתגרים בהן. אם אתם מזהים קן צרעות בסביבה שלכם, רצוי להיזהר. כדאי לקרוא במהירות למדביר להדברה מקצועית. אין טעם לקחת סיכון ולנסות להתמודד איתן לבד מחשש להיפגע כי הן מסוגלות לחשוב שהן בסכנה ולתקוף. מדביר מקצועי במקרה הזה הוא הכרחי.

 

 
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
WhatsApp chat זמינים ב WhatsApp